контейнери за битови отпадъци
С цел да Ви услесним максимално предлагаме разнообразни начини за връзка с нас:
Телефон: +359 892 33 13 13
Е-поща:bpexpert20@gmail.com
Контейнери за битови отпадъци се използват ежедневно от всички домакинства, ресторанти, хотели и административни сгради. Факт е, че без контейнери за битови отпадъци около нас ще е едно перманентно сметище. Основна част от сметосъбирането и сметоизвозването са тези контейнери за битови отпадъци, в които всеки ден всеки от нас изхвърля боклуците си. В тази връзка е редно да добавим, че има най-различни видове контейнери за битови отпадъци. Можем да ги разделим основно на две големи групи – контейнери от пластмаса и контейнери от метал. От тук насетне видовете контейнери за битови отпадъци се делят на контейнери с колела за свободно придвижване и стационарни контейнери. За градска среда най-удачни са подземните контейнери за битови отпадъци. Тяхната надземна част е малка и не заема много място за ралзика от стандартните контейнери. Също за разлика от тях, подземната им част е в пъти по-голяма от тази на обикновен контейнер и побира повече боклук.
Друго предимство на подземните контейнери е, че миризмата от боклука не излиза на повърхността и така въздухът в района на сметосъбирането е значително по-приятен. Миризмата на боклука остава под земята, заедно със самия боклук. Друго предимство на този тип контейнери за битови отпадъци е, че не заемат никакво място на пътното платно и не е нужно да ги заобикаляте. Надземните контейнери за битови отпадъци също имат дота разновидности. В зависимост от количеството на боклука и мястото, на което ще се позиционират варират и размерите им. Най-долемите контейнери за битови отпадъци са стационарни. При изпразване на контейнера той се вдига и се извозва заедно с боклука. След изпразване се връща на мястото му. Тези контейнери вече се използват предимно за извозване на стоителни отпадъци заради липсата на механизъм за изпразване на място. Тъй като извозването на цял контейнер до сметището и изпразването му увеличава разходите за сметосъбиране и сметоизвозване, тези контейнери почти не се използват в градовете.
Най-предпочитани в момента са мобилните контейнери за битови отпадъци. Всички техни размери и разновидности са с капаци и колелца. Капаците предпазват както от разнасяне на миризми, така и от разхвърляне на боклуци. Колелцата улесняват придвижването на контейнера от едно място на друго. Конструкцията на тези контейнери е лека, стените им са тънки и това ги прави лесни за изпразване в боклукчийски камион. Такива са контейнерите в градовете. Този тип сметосъбиране и сметоизвозване е предпочитан заради икономичността му от транспортна гледна точка. Два вида са мобилните контейнери – пластмасови и метални. Пластмасовите са с размери от 60 до 1100 литра. Малките се използват като заместител на някогашните подцинковани варели пред къщите, а големите са подходящи за места с по-голям обем на битовите органични отпадъци (ресторанти например). Удобни и леки, те се местят лесно от едно място на друго. Пласмасата, от която са направени издържа на висока температура, но не на огън.
Най-широко разпространените в България контейнери за битови отпадъци са металните. Те също са в два различни размера – 770 и 1100 литра. Съответно избирайки кой размер да си купите трябва да съобразите количеството боклук, който ще трябва да побере. Подцинкованите контейнери за битови отпадъци са значително по-здрави от пластмасовите. При удар се изкривяват, а при запалване се опушват отвътре без да се пробиват. Затова те са предпочитани за употреба в големите градове, където хулиганските прояви за повече, отколкото в малките. Подцинкованите контейнери са с механичен капак, който се отваря с натискане на педал в основата на контейнера. Така боклукът се предпазва от разнасяне, а миризмата му си остава в контейнера. И тези, както и другите големи контейнери се изпразват на място в боклукчийския камион и не се нуждаят от транспортиране до сметище.
Не на последно място са контейнерите за разделно събиране на битови отпадъци. В българия те са три цвята, но в Норвегия, например, са пет. В тези контейнери можете да изхвърлите отделно стъкло, пласмата и метал или хартия и картон. Те са стационарни и не се местят за разлика от обикновените контейнери за боклук. Изпразват се на място в камион, който извозва отпадъците на регламентирано за целта сметище. Оцветени са в три цвята – зелено, жълто и синьо. Подобни на тях са малките ккошове за боклук за разделно събиране на отпадъци. Веднъж сепариран, боклукът по-лесно се обработва и рециклира. Това намалява въглеродните емисии, които се отделят в атмосферата и и по този начин се подобрява качеството на въздуха. Контейнерите за разделно събиране на отпасъци са изработени от пластмаса. Не са устойчиви на удар и огън и по тази причина често ги намираме счупени или запалени.